Staff List

LEADERSHIP TEAM NEIL BARRETT Executive Principal
MARIE RAMSAY Head of School & DSL
JACQUI CHAPMAN Business Services Manager
BRIDGET DAFFERN Finance Manager
SOPHIE HALL Assistant Principal and SENDCo
LEIGH SIDDON Assistant Principal
TEACHING STAFF ALLISON HENWELL Instructor of Outdoor Activities
MARI BARRETT Instructor of Physical Education; Hair & Beauty
LEANNE CHURCH Teacher of Maths
LINDY BANNIS Associate Assistant Principal / Teacher of Science
ANNALISA MORRIS Teacher of English
CHRISTINA LOVEDAY Teacher of Maths
ZOE TURNER Teacher of English 
JAMES ALLEN Instructor of Construction
DAWN JEYWRIGHT Associate Assistant Principal /Teacher of Art & Design, Enterprise Lead
JAMES MCNEANEY Instructor of Catering
MEGAN MILES  Unqualified Teacher of Art; Art Awards; Horticulture (On maternity leave)
ANNALISA MORRIS Teacher of English 
KEVIN THOMPSON Instructor of Motor Vehicles
MATT WRIGHT Instructor of Science (KS3)
CALLUM YEATES Unqualified Teacher of Maths & English; Nurture
MENTORS GRAHAM SMITH Associate Assistant Principal / Lead Inclusion Mentor
HOLLY EVANS Inclusion Mentor
RYAN HAIRSINE Inclusion Mentor
LEE PINNER Inclusion Mentor
SELENA HOOKE Lead Intervention Mentor
LOUISE ELIE Learning Mentor
ENIOLA OLUWA Intervention Mentor
DEBBIE WOOD Intervention Mentor
HLTAS KEVIN CROSS Nurture
TRUDI LISMORE KS3
TEACHING ASSISTANTS DON AHEARNE  
LIZ HILL  
JODIE BRUCASS  
ELORA DANIELS  Foundation (KS3)
DANIELLE JONES Assistant Psychologist - Nurture
CONOR GREENSMITH
VIKKI STARKEY (Maternity Leave)
DEANNA STEWART  
MOLLY STRUDWICK
MICHAEL WOODHOUSE  
DIETER ZAJAC  
THERAPEUTIC HOLLY AYLING Assistant Psychologist
NATASHA AYLES Trainee Counsellor
LOUISE BOWERS Chartered Forensic Psychologist
VICKI GUNNER Family Support Worker
DIRK GRIFFIN Psychodynamic Counsellor
KATRINA HARRIS Arts Therapist
ANGELA HOUSTON Family Support Worker
CLAIRE HUGHES Senior Assistant Psychologist
PIPPA WILLIAMS Senior Family Support Worker, DDSL
VICTORIA POTTS Clinical Lead & Psychological Therapist
IT STAFF LIAM BOYLE Senior IT Technician
ROBERT TITTL IT Support Technician
ADMIN STAFF ANITA HEWITSON Executive Assistant to Executive Principal
Clerk to Trust & Governing Bodies
SARAH BRIDGES HR Officer (Stephenson (MK) Trust)
BEVELEY LEWIS PA to HoS, Admin Officer Therapeutic/SEN
LYNN HARDWICK Finance Officer
LISA MADDIGAN Business Support Administrator
AMITA SHAH Exams Officer
ROBERT TITTL Receptionist
TRANSPORT STAFF DEREK ABBOTT Driver
ANDY BEEBEE Driver
IAN JONES Driver 
SITE STAFF

TONY KEMPSTER Site Manager
DAVE ARMSTRONG Assistant Site Manager
CATERING STAFF LENNY KING Catering Manager
DIANE CARTER Catering Assistant
SANDRA MCELENEY Catering Assistant